Partner Sponsor Generalny Partner Medialny

W sobotę Ergowiosła. Jaki był początek tej imprezy?

logo ergo 2017W sobotę kolejne Ergowiosła. Miejscem rywalizacji będzie podwrocławski Jelcz Laskowice. My przypominamy jak powstawała impreza, która na stałe weszła do kalendarza polskiego wioślarstwa i medalistów pierwszej rywalizacji.

Jesienią roku 1991 spotkali się Jerzy Kosiński, Marian Pawlak oraz Sławomir Lejman i przy wsparciu kilku byłych wioślarzy z Wrocławia podjęli inicjatywę uatrakcyjnienia naszej dyscypliny sportu.

- Na początek należało opracować regulamin tych zawodów i zrobił to skutecznie, bo obowiązuje on do dzisiaj, sędzia FISA z Wrocławia Andrzej Kiernożycki – wspomina Marian Pawlak, który też zaproponował nazwę Ergowiosła. Rangę imprezy podniosła zgoda PZTW na nazwanie jej mistrzostwami Polski.

Dla urozmaicenia zawodów i przyciągnięcia widzów (nie było wizualizacji łódeczek na telebimie) postanowiono na występy artystyczne pomiędzy biegami sportowymi i w pierwszych zawodach wystąpili Eleni i Ewa Kuklińska. Były tańce latynoamerykańskie, pokazy kulturystyczne Mirosława Daszkiewicza, promocja opla astra.

- Według naszej oceny było około tysiąca widzów – wspomina Marian Pawlak. - Dla zawodników sponsor przewidział nagrody finansowe i rzeczowe  kwocie dwunastu, pięciu i trzech milionów złotych na stare pieniądze.

Jak każda szanująca się impreza Ergowiosła miały Komitet Honorowy i Organizacyjny. Temu pierwszemu przewodniczyli Bogdan Zdrojewski (Prezydent Wrocławia) i Andrzej Koba (Prezes PZTW), drugiemu - Sławomir Lejman..

Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski na ergometrze wioślarskim Ergowiosła 92 odbyły się 26 stycznia 1992 roku w Hali Ludowej we Wrocławiu.

- Wyznaczona nagroda specjalna za pobicie rekordu świata 7.15,5 nie została wypłacona. Dobre oceny po zawodach zachęciły nas do kontynuowania działań i kolejne Ergowiosła zaplanowano w lutym 1993 roku – wspomina Marian Pawlak.

Medaliści (dystans 2500 m):
MA

1. Martin Tichy (Czechy) 7.26,1   
2. Igor Bartnicki (Białoruś) 7.33,4
3. Tomasz Mruczkowski (AZS AWF Gdańsk) 7.37,3 Rekord Polski startowało 36 zawodników

KA  
1. Marina Znak (Białoruś) 8.44,6 startowało 11 zawodniczek
2. Natalia Stasiuk (Białoruś) 8.46,4
3. Marina Suprun (Białoruś) 8.50,9
4. Marta Milewska (Skra Warszawa) 8.57,4 Rekord Polski

ML  
1. Sławomir Czerwiński (AZS Szczecin) 8.02,1 Rekord Polski startowało 5 zawodników
2. Tomasz Fiłka (AZS Szczecin) 8.25,1
3. Krzysztof Czaderski (Yacht Club Nowa Huta) 8.37,9

MJ
1. Sławomir Kruszkowski (AZS Toruń) 7.52,3 Rekord Polski startowało 10 zawodników
2. Ryszard Szymandera (AZS Poznań) 7.56,0
3. Dariusz Karasek (PTW Płock) 8.08,3

Sport Wyczynowy Perskindol apm

Zawodnik Trener