Partner Sponsor Generalny Partner Medialny

Medale z recyklingu na igrzyskach w Tokio

Gospodarze najbliższych letnich igrzysk olimpijskich (Tokio 2020) zaapelowali do rodaków w całym kraju o przekazanie komitetowi organizacyjnemu imprezy przestarzałego i od dawna już nieużywanego sprzętu elektronicznego, w tym: telefonów komórkowych, tabletów, komputerów, kamer czy aparatów fotograficznych (a tego pewnie w japońskich domach nie brakuje...).

Zamierzają w ten sposób pozyskać metal, który zostanie wykorzystany przy produkcji... olimpijskich i paraolimpijskich medali. Jak podano w oficjalnym komunikacie inicjatywa ta ma sprawić, że przygotowaniami do imprezy w roku 2020 żyć będą wszyscy mieszkańcy Japonii, a ponadto – jest ona zgodna z regułami Agendy 2020 MKOl, zakładającymi m.in. działania nie naruszające równowagi ekologicznej.

Komitet organizacyjny liczy, iż dzięki ogólnokrajowej zbiórce uda się odzyskać nawet do 8 ton metali (w tym 40 kg złota, prawie 5 t srebra i ponad 2,9 t brązu), które po odpowiednim przetworzeniu pozwolą uzyskać dwie tony docelowego materiału, co umożliwi wykonani 5 tysięcy medali dla olimpijczyków i paraolimpijczyków.

Już wkrótce w prawie 2400 placówkach  NTT DOCOMO - największego w kraju operatora telefonii komórkowej oraz w wielu biurach mają stanąć specjalnie oznakowane pojemniki, do których można będzie wkładać zużyty sprzęt.

Warto przypomnieć, że także w Vancouver (2010) i Rio de Janeiro (2016) do produkcji olimpijskich trofeów wykorzystywano surowce z recyklingu. (olimpijski.pl)

Tokyo 2020 Olympics

Sport Wyczynowy Perskindol apm

Zawodnik Trener