Partner Sponsor Generalny Partner Medialny

Płocka Olimpiada Młodzieży z historią w tle

Na stadionie miejskim im. Bernarda Szymańskiego w Płocku odbył się finał Płockiej Olimpiady Młodzieży – 2017 połączony z obchodami „Dni Olimpijczyka”. Była defilada uczestników, Apel Olimpijski, zapalenie znicza oraz wręczenie przez Polski Komitet Olimpijski medali „Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego” miejscowym olimpijczykom oraz osobom zasłużonym dla płockiego sportu. Organizatorem Płockiej Olimpiady Młodzieży byli: Płocki Klub Olimpijczyka, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z oo. Płocki Szkolny Związek Sportowy, Płocki Klub Olimpijczyka, Urząd Miasta Płocka.

DSCF1581
Wśród jedenastu dyscyplin sportu znajdujących się w programie POM nie mogło zabraknąć wioślarstwa. Jego początki sięgają tutaj 1882 roku. Na przystani PTW wychowało się dwunastu olimpijczyków w tym pięciu medalistów igrzysk.

Zawody wioślarskie na stadionie? No, tak – na ergometrach! Ale to też nic dziwnego, skoro od dwudziestu paru lat w Płocku rozgrywane są „Płockie Ergowiosła”, w których – na przestrzeni tych lat - udział wzięło kilkanaście tysięcy dziewcząt i chłopców z Płocka oraz okolicznych gmin.

SL376563
Ciekawostką jest natomiast to, że stadion miejski jest położony na byłych gruntach, których właścicielem na początku XX wieku był Władysław Robakiewicz – współzałożyciel Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego w 1882 roku!

Był zawodnikiem, który startował w regatach wioślarskich na przełomie XIX/XX wieku, działacz Towarzystwa Wioślarskiego, sędzia sądu w Płocku, wieloletni członek Zarządu, prezes Zarządu w latach 1913-1917. Aktywny działacz społeczny ( był np. we władzach miejscowego Towarzystwa Muzycznego), obrońca Płocka podczas wojny bolszewickiej w 1920r) Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, przekazał nieodpłatnie 6 mórg własnego gruntu na rzecz miasta, na którym w 1926 roku zakończono budowę stadionu. I tak, po 93 latach wioślarstwo w Płocku wróciło na byłe grunty jednego ze współzałożycieli Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego.

Ryszard Olczuk

DSCF1565

DSCF1582

SL376631

SL376632

DSCF1563

Sport Wyczynowy Perskindol apm

Zawodnik Trener