Partner Sponsor Generalny Partner Medialny

Wielki sport na Torze Regatowym "Malta"

Logo 2016Ponad 500 zawodniczek i zawodników z 39 państw weźmie udział od 16 do 18 czerwca w regatach o Puchar Świata w Poznaniu. Będzie to druga edycja tych zawodów w tym sezonie. Pierwsze odbyły się na początku maja w Belgradzie. W gronie startujących będzie też 50 sportowców niepełnosprawnych.

Zawody pokaże kilkadziesiąt stacji telewizyjnych, w tym Eurosport i TVP. Prestiżową imprezę na jednym z najlepszych torów regatowych świata obejrzy milion widzów. W wielu konkurencjach w rolach głównych wystąpią gospodarze.

Ambasadorem PŚ jest pochodząca z Poznania jego mieszkanka Natalia Madaj. To mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro w dwójkach podwójnych wraz z Magdaleną Fularczyk-Kozłowską.

- Poznań jest szczęśliwym miastem dla polskich wioślarzy. Tutaj wiele osad triumfowało w regatach międzynarodowych najwyższej rangi. W jedynych dotychczas przeprowadzonych w Polsce mistrzostwach świata seniorów w 2009 roku w dwójkach podwójnych wygrały Magdalena Fularczyk i Julia Michalska, a w męskich czwórkach podwójnych Adam Korol, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński i Konrad Wasielewski. Nasi "terminatorzy" rok wcześniej zostali mistrzami olimpijskimi w Pekinie, a kobiecy duet wywalczył brąz w 2012 roku w Londynie. Teraz, po pierwszej edycji PŚ na początku maja w Belgradzie i mistrzostwach Europy przed dwoma tygodniami w czeskich Racicach, kilka naszych osad, na czele z mistrzyniami kontynentu Weroniką Deresz i Martyną Mikołajczak w dwójkach podwójnych wagi lekkiej, ma szanse na medale w Poznaniu – powiedział podczas konferencji prasowej przed zawodami Bogdan Gryczuk, dyrektor sportowy Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.

Puchar Świata w Poznaniu organizowany jest po raz piąty. Pierwszy raz regaty przeprowadzono w 2004 roku. Kolejne rozegrano w 2006, 2008 (jako finałow PŚ) i w 2016 roku. Od 1990 roku, kiedy to Maltę oddano we władanie sportów wodnych po gruntownej modernizacji, zawody najwyższej rangi organizowano wielokrotnie. Odbyły się m.in. w 1990 roku mistrzostwa świata w kajakarstwie.

W 2007 roku po przerwie rozegrano mistrzostwa Europy. O medale kontynentalnego czempionatu walczono również w 2015 roku.

Tegoroczne zawody będą jednym z kolejnych ważnych sprawdzianów naszej czołówki przed mistrzostwami świata, które odbędą się na przełomie września i października w Sarasocie na Florydzie. Poznań kandyduje do organizacji MŚ seniorów w 2020 roku.

- Otoczenie Malty, infrastruktura toru stale się zmienia. Niebawem rozpocznie się przebudowa trybuny głównej i remont budynków w rejonie mety. Rozbudowane też zostanie kąpielisko. Powstaną dwa nowe boiska do siatkówki oraz nowa siłownia - poinformował Tomasz Lewandowski, wiceprezydent Poznania.

Sport Wyczynowy Perskindol apm

Zawodnik Trener